Přeskočit na obsah

Historie DUFA

Vážení přátelé, kamarádi, rodiče, děti a všichni ostatní, kdo jste zavítali na naše stránky. Jsme rádi, že jste projevili zájem o naše občanské sdružení a jeho činnost. Pevně věříme, že se Vám naše aktivity budou líbit a něco s námi podniknete.

Ke vzniku DUFA vedla dlouhá cesta. Zakladatelé spolku Fanda, Dušan a Ála jezdili roky jako děti, praktikanti a vedoucí na jiný tábor. Jak už to ale u mladých energických lidí bývá, začaly se objevovat rozdílné názory na to, co by měl tábor dětem přinášet. Prvotní myšlenka založit svou organizaci ale nevznikla v jejich hlavě, nýbrž v hlavách dalších kamarádů na jedné víkendové akci v roce 2007.

Tato myšlenka poté dlouho zrála v hlavách zakladatelů, kteří pomalu, ale postupně stále prohlubovali možnost založit si vlastní tábor a vlastní spolek. Ještě v roce 2012, po čtyřech letech rozmýšlení a dalším roce přípravy, vyrazila DUFA na tábor ještě zastřešenou jinou organizací. Protože to ale stále nebylo podle představ zakladatelů, vzniklo 23. ledna 2013 Občanské sdružení DUFA, kde:

 • DU je jako Dušan,
 • F je jako Fanda, a
 • A je jako Ála (Alena)
V létě 2013 tedy spolek poprvé organizoval tábor pod svým jménem.
 • dusan-2

  Dušan VACEK
  zakladatel spolku

 • fotor-2023-2-19-20-3-26-1
  Fanda ŠULC
  zakladatel a předseda spolku
 • alena-1
  Ála MICHÁLKOVÁ
  zakladatelka spolku

Od roku 2013 se nabídka táborů a akcí pro děti rozšiřovala. V roce 2013 jsme představili první Mikulášskou tramvaj pro veřejnost, v roce 2014 pak populární letní příměstské plavecké tábory. Od roku 2019 pravidelně učíme děti lyžovat v rámci jarních prázdnin a přidali jsme i druhý turnus letního pobytového tábora. Mezitím se spolek přejmenoval na DUFA z.s., přičemž toto jméno nese do dnes.

V letech 2018 a 2019 z vedení spolku odešla postupně Ála a Dušan, které nahradil Kuba s Karlem, první z Dufáků, kteří se spolkem poprvé potkali ještě jako děti. Na konci roku 2023 je doplnil Tomáš, další z původních Dufáků.

Ne vždy se samozřejmě všechno povedlo a řešili jsme během let spoustu problémů - od úrazů na letních táborech přes odstávky vody na plaveckých táborech po prodej základny, na kterou jsme byli zvyklí jezdit.

Jsme ale pyšní, že na letní pobytové tábory DUFA po dobu její existence přijelo přes 1100 dětí a vystřídalo se 10 celotáborových her, od Rytířů kulatého stolu, přes starověké Řecko a Řím, Piráty, Vikingy a Záhadu hlavolamu až po Divoký západ a Stroj času. Podobně na letních příměstských táborech jsme naučili plavat přes 800 dětí.

A z čeho máme největší radost, že se k nám děti každý rok vracejí - a že většina aktivních Dufáků jsou právě děti, které s námi prošly tábory a akcemi. 


"Budeme rádi, když budete součástí naší cesty - protože jednou Dufák, navždy Dufák!"